2013/04/24

Quick, Healthy, Greece-Inspired Squid & Tzatziki Recipe

First, let me warn you - when I say inspired, it is inspired with a giant I and “” around - and if you’re a fan of traditional and conservative procedures, it will give you the creeps. On the other hand, if you’re one to mix whatever sounds mixable and combine whatever is combinable, you might like this. Tl; dr: This recipe has actually nothing in common with Greek cuisine.

So, I bought squid, because it wasn’t expensive and it caught my eye at Tesco. I suppose that buying squid at Tesco in Prague (geography recap: Czech republic = no sea) is debatable, but one of the bottom lines from my dietology class was “whatever seafood better than no seafood” (in moderation, you know, accumulation of heavy metals and such). So, I got one ready-to-cook (without intestines and so) squid and brought it home. My dad kept poking it (hello, I’m gonna eat it tomorrow, you know), my mum asked if she should call a notary so that I could write down my last will and my brother suggested we poison our cats. But, I’m not prejudiced against Tesco squids and decided to give it a try.

I’ve eaten squids before, but the problem is, one of the most popular ways of preparing squids includes garlic, and I hate hate HATE chewy squids with garlic. I browsed a couple of recipes online but I couldn’t find any which would be quick and included ingredients I had at home. In the end, I was forced to pretty much come up with my own, and I thought it tasted really good, so I’m sharing it with you!

Ingredients:
Squid, cut into reasonable pieces
Olive oil
Lemon
Pepper (black, green, red... various kinds)
Basil
Salt
Tzatziki spice mixture
Yoghurt and sour cream (Greek yoghurt for gourmets, low-cal for us obsessed with weight)
Chicory (well we didn’t have cucumber)
Olives
Scallion
A bit of chili pepper

Mix lemon sauce, a bit of oil, salt, a bit of basil and pepper in a flat bowl and put the squid inside, smear with the sauce. While your squid bathes, Cut the chicory into small and thin slices and put it in a bowl. Add one cup of yoghurt (one cup per one smallish chicory) and a couple of spoons of sour cream. Toss in some tzatziki spice and mix well. Put it in a fridge and heat the grill (we have a small contact grill, but I guess you could use the grill setting in an oven or just plain ol’ grill if the weather is nice, alternatively I guess that frying would work too if you have no other option, but I think the meat texture would change). Put the squid on the grill and let it, well, grill. From time to time, pour some sauce over it and turn it upside down until it seems to be done. Meanwhile, put the fake tzatziki on a plate, decorate with scallion leaves (Cut the scallion leaf, which is tubular, into halves, then cut this half leaf from one end to the other but start a bit further away from the edge, so that you get a circular structure, not two straight pieces, I guess you’ll get it from the picture) and an olive. Cut a lemon into half-circles and make a small spiral from the chili pepper. Serve the squid preferably still warm.

I think this is great for hot, sunny weather, because the cold tzatziki is really light and refreshing and in general, this is pretty healthy (well, the grill is debatable...) - almost no carbs, just seafood, chicory and dairy. And the grilled squid is not chewy at all, it has a bit of chicken-like texture.   

(scroll below the Czech text for more pictures)


Řecká oliheň s Tzatziki - rychlá, zdravá a vlastně ne moc řecká
Tedy pokud máte rádi tradiční recepty, z tohohle se osypete ještě dřív, než to sníte - doporučuji pouze pokud mícháte vše co vypadá míchatelně a vaším kuchařským guru je Pejsek s Kočičkou.Tak jsme si jednou koupila oliheň, protože na mě pomrkávala v Tescu a nebyla moc drahá. Uznávám, že kupovat si tady v Čechách oliheň není úplně běžné, ale z dietologie jsem si odnesla, že jakékoliv mořské kreatury lepší než žádné (mastné kyseliny a tak, zase radši to nepřehánět kvůli těžkým kovům - ale 1 - 2 porce týdně jsou celkem nutné). Takže jsem si koupila jednu takovou vykuchanou trubičku a dovlekla ji domů. Táta do ní dloubal (ehm, já to plánuju jíst), máma se ptala, jestli má zavolat notáře, abych sepsala závěť a bratr navrhovat, že odpravíme naše kočky. Ale já proti olihním z Tesca žádné předsudky nemám a rozhodla jsem se ji zblajznout.   Už jsem olihně párkrát měla, ale problém je, že se obvykle dělají na česneku. A já vážně nesnáším olihně chutnající jak podešev vykoupaná v česnečce. Takže mi nepomohly ani recepty na netu a musela jsem si vymyslet vlastní, který podle mě dopadl vážně dobře, pročež ho tedy s vámi vůbec sdílím.Suroviny:

oliheň nakrájená na rozumné kousky

olivový olej

citron

různobarevný pepř

bazalka

sůl

směs koření na tzatziki

jogurt (řecký pro fajnšmekry, nízkotučný pro nás posedlé váhou)

kysaná smetana

čekanka (no co, neměli jsme okurku a náhodou to s ní chutná fakt dobře)

olivy

naťová cibulka

kousek chilli papričkySmíchejte citrónovou šťávu, kousek soli, koření a olej v plošší misce a naložte do toho oliheň. Zatímco se koupe, nakrájejte čekanku na co nejtenčí kousky, smíchejte je s jogurtem, smetanou a kořením na tzatziki (na jednu menší čekanku vychází jeden jogurt). Dejte tzatziki-čekanku do ledničky a popatlanou oliheň začněte grilovat. Pokud nemáte kontaktní gril ,mělo by fungovat a nastavení v troubě, za hezkého počasí samozřejmě venkovní gril a pokud vážně nemůžete jinak, asi by se dala i osmažit, ale už to nebude zrovna ono. čas od času ji potřete dalším kusem omáčky a obraťte. Než se začne tvářit hotově (tak zlatavě), naaranžujte čekanku. Rozprostřete směs na talíř, uřízněte jeden kulatý list cibulky a rozřízněte ho napůl čímž přestane mí kruhový průřez a hezky se zplacatí) a nařízněte ho od jednoho konce ke druhému, ale ne až úplně do krajů - abyste dostali tvar písmene O. Vytvarujte lístky a doprostřed dejte olivu. Nakrájejte citron na půlkolečka a z chilli papričky udělejte malé spirálky. Tohle je fajn recept na léto, protože je velmi lehký a osvěžující a i celkem zdravý (no, ten gril je trochu diskutabilní) - málo sacharidů a tuku, oliheň, čekanka a mléčné produkty jsou zdravé. A hlavně ta grilovaná oliheň není tuhá - chutná skoro jako kuře - a není na ní žádný hnusný česnek.


Yours truly
Vita

6 comments:

 1. Vypadá to báječně, určitě někdy vyzkouším :)

  ReplyDelete
 2. This looks so delicious. I want to try it one day. Great photos.
  Cela donne faim.

  ReplyDelete
 3. This seems delicious, you're so good at cooking!

  ReplyDelete
 4. Cool :)


  http://www.facebook.com/AmandaChicFashionRoomLounge?ref=hl
  http://fashionroomlounge.blogspot.com.es/

  A chic kiss ;)

  ReplyDelete
 5. Looks tasty!
  I love how you present food too.

  ReplyDelete