2012/12/03

DIY Tutorial: Satin Ribbon Embroidery Meets A Plain Cardigan

 Well over a year ago I bought a cardigan by Marks&Spencer in one the second hands belonging to my hunting ground. It cost only 40 CZK (1,5 E/2 USD), so I didn’t really mind that the color doesn’t match absolutely anything in my wardrobe. You might have seen it worn in the “Bride of the Water God” outfit, but that was the only time I wore it. So I decided something needed to be done about it, and it occurred to me that I could try ribbon embroidery. I’m really happy with the result, and I think that it can be used for cardigans of all colors - a white one with pastel or black flowers, black one with pretty much any color, pastel ones, jewel tones would look cool with metallic ribbons. And it’s really easy and quick - this was my first time trying this kind of embroidery and even though the flowers could have been a bit more neat, I’m pretty happy, especially since I used scraps of ribbons I had in my ribbon box.


Material:
Cardigan
Scraps of ribbons (25 - 30 cm/flower)
Thread
Needle with blunt end
Beads
Scissors

Time:
1 minute/flower

Difficulty:
Pretty easy

 How to:

I used the basic stitches that can be found here.

1) Tie a knot at one of the ends of the ribbon scrap, cut the end diagonally, and pull the other one through the needle.
2) Thread the ribbon form the wrong side to the right side - this way, you’ll have the ribbon secured by the knot on the wrong side.
3) Proceed to embroider the petals according to the tutorials.
4) Thread the ribbon from the right side to the wrong one, make a knot as close to the surface of the fabric as possible and cut off the remaining piece of ribbon. If you have 5 or more cm left, you can use it to make a small bud - like here. Cut the very end of the ribbon behind the knot diagonally.
5) After embroidering all the individual flowers, sew the beads on. I used one thread for about each 1/3 of the flowers, but I sewed it up every time I proceeded to the next flower.
Ta-da!
I made a single line around the button line and also around the neckline. But obviously, you can do whatever you want with this technique. The only must is a needle with a blunt end, because it doesn’t damage the knit. I’m no expert, but I think this technique can be only used on fabrics with sparse structure, because the ribbons, even when thin, are still pretty thick compared to the structure of e.g. poplin. Knitted clothes seems to be a good match for this embroidery. 


Yours truly
Vita

__________________________________________________________
 
Víc než před rokem jsem si koupila v jednom ze sekáčů spadajících do mého loviště kardigan od Marks&Spencer za 40 Kč, takže mi nijak nevadilo, že se nehodí absolutně k ničemu, co vlastním. Mohli jste si ho tedy všimnout ve článku „Bride of the Water God“, ale to bylo poprvé a naposled, co jsem si ho vzala na sebe. A to jsem se rozhodla změnit. Napadlo mě, že bych mohla zkusit výšivku stuhami. Jsem s výsledkem velmi spokojená a myslím, že je to technika použitelná pro svetříky všech barev - bílý s pastelovými nebo černými kytičkami, černý v podstatě s čímkoliv, tmavé, syté barvy by vypadaly skvěle s metalickými stuhami. A navíc je to velmi snadné a rychlé - tohle byl můj první vyšívací pokus se stužkami a, ačkoliv by samozřejmě kvítky mohly být úhlednější, jsem na svůj výtvor celkem pyšná, obzvláště proto, že jsme použila výhradně odstřižky stuh, které jsem vyhrabala v krabici s mašlemi.Materiál:
kardigan
kusy stuh (25 - 30 cm/kytička)
nit
jehla s tupým koncem
korálky
nůžky

Čas:
Minuta na každou kytičku
Návod:
Použila jsem základní stehy, které můžete najít tady

1) Na jednom konci stuhy uvažte uzlík a to, co za ním trčí, zastřihněte šikmo, druhý konec stuhy provlečte jehlou.
2) Protáhněte jehlu z rubu na líc, uzlík zafunguje jako kotva jistící stuhu před vytržením.
3) Vyšijte kytičku dle návodu.
4) Protáhněte stuhu z líce na rub a udělejte uzlík co nejblíže vpichu. Pokud by vám přebýval větší kus stuhy, můžete udělat poupátko/tečku jako zde. Opět konec za uzlíkem sestřihněte šikmo.
5) Po dovyšití všech kytiček našijte korálky, já použila jednu nit na cca každou třetinu kytiček, ale u každé kytky jsem ji zapošila.

A hotovo :)
Udělala jsem jednoduchou linku podél zapínání a výstřihu. Ale samozřejmě můžete vyšít cokoliv chcete - jen si dejte pozor, abyste použili jehlu s tupým koncem, který nepotrhá vlákna pleteniny. Nejsem odbornice na tuhle techniku, ale mám pocit, že jde použít jen na materiály s řidší strukturou, protože i tenká stuha je pořád celkem tlustá oproti mezerám mezi vlákny průměrné látky.   


S láskou
Víta

16 comments:

 1. To je perfektní! *_* Roztomilé oživení. ^^

  ReplyDelete
 2. Nikdy mě nepřestaneš udivovat svou kreativitou a nápaditostí! Třeba tohle by mě nikdy nenapadlo... a přitom je to tak krásné a (prý jak říkáš) i snadné. Moc se mi líbí i ta kombinace barev. (*_*)

  ReplyDelete
 3. Ohhhh I love it so much it's so cute! Actually I have some old cardigans I'll try to do this to them ;)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you! Yeah, you should - I'd love to see your version <3

   Delete
 4. Krása!! Mám úplně ten samý, taky ze sekáče, akorát ve fuchsiové barvě!

  ReplyDelete
 5. Such a cute and sweet idea! Thanks for sharing! :)

  callmemaddie.blogspot.com

  ReplyDelete
 6. It is so beautiful now! Thanks for sharing the pics =)

  ReplyDelete
 7. 1. This is so going to my bookmarks to try sometime /make my mom try (I'm useless with as needle). What a great idea, thank you for the "How-to"!

  2. This came out so beautiful, the colors are perfect together!

  3. OMG is M&S making the cardigans with the satin covered buttons again? NEED!

  4. I love lists!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you so much! <3

   Haha, the cardigan is second hand, so I guess it's from the "satin button" era, rather than being a resurrection of some previous line.

   Delete