2012/11/23

Review: T'ai Chi Masks (Herborist)


This will be pretty quick, because first, the ingredient list is absolutely impossible to find, and second, I didn't like the product much.

In Paris, I bought this set from Herborist at the large Sephora store at Champs-Elysees. It was supposed to be around 13 E, but I think I was only charged 10 E, which is an aweosme price for two masks, a day cream and an eye cream. I'll review the creams later, since I've only been using them for about a week. On the other hand, I've finished both masks today, so I've collected enough data to share with you, lol.


General info

Herborist is a Chinese brand, I suppose it's on the pricier side and I also suppose it's almost impossible to get, since I haven't found it at sasa, US Sephora and other major stores that might carry it. As I already said, the ingredient lists are unavailable online, there's nothing to be found on the official webpage either.

What does the leaflet say:
"Herborist T'ai Chi Masks for the face contain extracts from several Chinese herbs, including Peony Root extracts. This product composes a black mask and a white mask, one to cleanse and then the other to reveal the radiance on the face, which brings a whole new experience to skin care.
The black mask is an effective cleanser that removes impurities from the surface of the skin as well as from inside of the pores, such as dirt, makeup residue and aging skin cells, thus enabling skin to reach an ultra clean state.
The white mask soothes and softens the skin, for restoring its radiance and balance.

What it actually does:
Nothing at all.

Enough for 6 applications, once a week.

(Sorry, the packaging is sort of wrinkled and dirty since I took the pics before throwing the tubes away)


So, just as I said, it doesn't cleanse or soothe or make the skin radiant. It's completely useless, at least for me. The only fun thing is the application - first you put on the black mask and massage your face for 5 minutes, then you rinse it off (which is VERY difficult) and apply the white mask, massage your skin for 3 more minutes and then leave it on for 10 minutes. The booklet warns you might experience a tingling sensation, but I felt nothing, except for having some silly-looking paste all over my face. I think my family had tingling sensations whenever they saw me though.


So, to sum it up: if you (by any chance) manage to find these masks in a store, don't buy them, there are better products to invest your money in (reviews of those are going to be posted sometime in the future).

Yours truly
Vita

_________________________________

Tohle bude rychlé, protože jednak nebude analýza (seznam přísad jest nedohledatelný), jednak je tento výrobek k ničemu.

V Paříži jsem si tento set koupila v obrovské Sephoře na Champs-Élyséés. Měl stát kolem 13 E, ale naúčtovali mi jen 10 E, což je skvělá cena za 2 masky, denní krém a krém na okolí očí. Recenzi krémů přidám později, protože je používám teprve týden. Naopak obě masky jsem právě dobrala, takže jsem získala dostatek dat, o něž se s vámi mohu podělit. :)


Obecné info

Herborist je čínská značka, předpokládám, že spíše dražší a vlemi těžko sehnatelná - nenašla jsem je ani na sase, ani v americké Sephoře. Ingredience se nedají najít a na oficiálním webu je houbelec.

Co tvrdí letáček:
"Herborist T'ai Chi masky na obličej obsahují několik extraktů z čínských bylinek, mezi nimi i extrakty z kořene pivoňky. Tento produkt se skládá z černé a bílé masky, jedna je čistící a druhá rozzáří pokožku, což přináší zcela jedinečný zážitek z péče o pleť.
Černá maska je účinný čistící prostředek odstraňující nečistoty z povrchu kůže, ale i zevnitř pórů, jako špínu, zbytky makeupu a stárnoucí kožní buňky, čímž umožňuje kůži dosáhnout velice čistého stavu.
Bílá maska zklidňuje a zjemňuje pokožku, čímž obnovuje její jas a rovnováhu. 

Co to ve skutečnosti dělá:
Vůbec nic.

Množství v tubě stačí na 6 aplikací, jednou týdně.

(Omlouvám se za umolousané balení, fotila jsem to předtím, než jsem obě tuby vyhodila.)


Jak jsem právě napsala, rozhodně to pleť nečistí ani nerozzařuje. Je to zkrátka a jednoduše k ničemu, tedy alespoň co mě se týče. Jediná zajímavá věc je nanášení - nejdřív se na obličej nanese černá maska, 5 minut se masíruje, následně opláchne (což jde VELMI těžko) a pak se nanese bílá maska, která se opět 3 minuty masíruje a pak nechá 10 minut působit. Letáček varuje, že na pleti můžete cítit lehké mravenčení, ale já necítila nic, tedy krom černého a bílého sajrajtu na obličeji. Zato mravenčilo určitě všechny členy rodiny, kdykoliv mě viděli.
  

Tedy ve zkratce: i kdybyste čirou náhodou tento výrobek někde našli, určitě si ho nekupujte, protože je spousta lepších produktů, do nichž můžete investovat (o nichž se zmíním v zatím blíže neurčené budoucnosti).

S láskou
Víta

2 comments:

 1. Hey!
  Masks can be good!
  I like your post!

  http://potyszepsegblog.blogspot.hu/
  https://www.facebook.com/pages/Hello-Kitti-Sz% C3% A9ps% C3% A9gblog/139008472914220? hl = ref
  http://www.bloglovin.com/en/blog/4261243

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks, there certainly are some good ones, I should write more about them. :)

   Delete