2012/08/22

DIY Tutorial: Temperley London (A/W 12-13) Inspired Belt
The inspiration:
 
http://www.fashionising.com/runway/b--temperley-london-aw-12-20225.html


I remember downloading a whole lot of their A/W collection photos right after they appeared online. But it wasn’t until my dear parents got me the Marie Claire runway special magazine that I realized I had to DIY the belt that appeared in many of the outfits walking down the runway. I love it when designers get inspiration from Slavic culture - it always makes me happy and proud about my origin. Also, it’s a very nice change, compared to the usual Soviet Union/poor Eastern Europe jokes, people not knowing Czechoslovakia doesn’t exist anymore, Prague being confused with Moscow etc. To be fair, my fellow countrymen and -women aren’t that better, as they promptly trash our own culture at every occasion they have. And well, I really do like Slavic history and culture. So, anyway, time to show my inner crafty Slavic girl.

The result:
I decided to make the back part of the belt elastic so that I can wear it over thin skirts and blouses as well ad thick winter coats without having to do any difficult fastening. To make it more versatile, I didn’t sew any decoration on - brooches do the trick and you can change then within seconds.


Material:
I’m proudly announcing I solely used old scraps of things left behind by various grandma and old aunties; I didn’t even buy the thread. Anyway, for you guys:

Piece of velvet ribbon about 20 - 30% longer than is your waist circumference
3 pieces of velvet ribbon about 30 cm long
1 piece of velvet ribbon about 40 cm long
Iron-on interfacing
Ca 120 cm of sturdier ribbon
Ca 100 cm of elastic
2 pressed studs
Thread
Pliers
Scissors
Several needles of varying thickness
Sewing machine
BroochesTime:
3 hours


Difficulty:
Beginner (if you can make a tote bag, this will be easy too)


How to:
1) Take the part that will be your future waistband and double-fold the ends, sew.
 


2) Sew on the pressed studs, I prefer to have the half with flat backs against my stomach, therefore on the velvet side of one end. That means the other half of the studs will be sewn on the wrong side of the ribbon on the other end.3) Try if fastening works, if there are issues, use the pliers to shape the studs so that you can fasten them easily.4) Put it away for now and make the bow.
5) Take the iron-on interfacing and iron it onto the 3 30 cm pieces of ribbon, cut the ends of the 40 cm one in a diagonal shape.


6) Fold the 40 cm one as you see in the pic and sew.
 

7) Fold the 30 cm pieces into loops and sew in the middle (make sure it’s in the middle, not shifted towards either side!).8) Fold the loops into bows and sew in hand, I recommend using a thicker needle and pliers.9) The most difficult part, put the 3 bows next to each other and sew them together. Don’t try to pierce all of the fabric at once, it’s almost impossible.
10) Fold the 40 cm piece as you see in the pic and sew the rosette on it.
 
11) Measure how wide is half of the rosette.12) Mark the width of half-rosette on the belt (start from where is the upper end of the belt when it’s fastened with a pin (white).13) Mark ¼ of you waist circumference from the (white) pin. Use two pins of the same color (red). This is really important, because the center of your belt is where the white pin is, not where the fastening is!!!!14) Turn the belt wrong side up and make lines where the red pins are.15) Between the two lines you just made, sew 3 (or more/less, depending on the width of your ribbon and thicker ribbon) tunnels made from the sturdier ribbon.

16) With a safety pin, pull the elastic through. The elastic piece should be a bit shorter than ½ of your waist circumference.17) Secure both ends of the elastic with pins.
18) Sew twice through the ends to secure them.19) Arrange the elastic so that the belt is gathered evenly.
20) Now sew the rosette on so that its center lies on the white pin.
And it’s done! Now just gather all your brooches and play with it. I think that symmetrical ones look better, but they don’t necessarily have to be round. I’ll show you several looks I like the best.


Back:

And here’s a small preview from Friday’s obligatory “How to style your new belt” article.
 Yours truly
Vita

________________________________________________________


Inspirace:
 
http://www.fashionising.com/runway/b--temperley-london-aw-12-20225.html

Pamatuji si, že jsem si z jejich kolekce podzim/zima 12-13 stahovala spoustu obrázků hned poté, co se objevily na netu. Ale až poté, co mi rodiče jako suvenýr z dovolené přivezli přehlídkový speciál Marie Claire, jsme se rozhodla, že si ten pásek, který se objevil na většině modelů na přehlídce, musím vyrobit, protože nemá chybu. Líbí se mi, když se návrháři inspirují slovanskou kulturou - vždy mě to potěší a přidá torhcu národní hrdosti. A hlavně je to příjmená změna oproti všem těm urážlivým vtipům o Sovětském svazu, lidem, kteří neví, že Československou již neexistuje a že Praha neleží vedle Moskvy. Abych byla fér, tak úplně stejně se mi zajídá poslouchat neusátlé nářky ostatních Čechů na téma, jak jsme všichni hrozní. A v neposlední řadě mám slovanskou kulturu a historii prostě ráda. Ale upřímně, když jsme konečně dopsala anglickou verzi, do té české vážně už chuť nemám... psát dvakrát to samé je strašně nudné >.>Výsledek:
Rozhodla jsem se udělat zadní část pružnou, abych pásek mohla nosit jak přes lehké šaty tak přes tlusté zimní kabáty bez tyorby složitého zapínání. Aby byl všestrannější, nenašila jsem na něj také žádné ozdoby, místo těch poslouží brože, které je možné prohodit v řádu sekund.   


Materiál:
Já použila výhradně zytky nalezené v mojí kutící dílně, na což jsme hrdá. Pro vás:

Kus sametové stuhy o 20 - 30% delší než je obvod vašeho pasu
3 kusyt 30 cm sametové stuhy
1 kus 40 cm sametové stuhy
nažehlovací vlizelín
Cca 120 cm pevnjěší stuhy, úplně mi teď vypadlo, jak se to správně jmenuje
Cca 100 cm gumičky
2 patentky
niť
kleště
nůžky
různě tlusté jehly
stroj
brože.Čas:
3 hodiny


Obtížnost:
Jednoduché (jestli zvládnete tote bag, tak tohle taky)


Jak na to:
1) Tu nejdelší stuhu dvakrát zahněte na koncích a prošijte.
 


2) Našijte patentky - já mám tu plochou stranu radši na břiše, tedy je našitá na sametové straně. Naopak ta druhá půlka bude na rubové straně.3) Zkuste, zda zapínání funguje a případně doupravte tvar patentků kleštěmi, kdyby zlobily.4) Dejte to stranou a zaměřte se na mašli.
5) Nažehlete vlizelín na 3 30 cm kusy stuhy a tomu 40 cm zastřihněte konce šikmo.


6) 40 cm přehněte dle obrázku a prošijte.
 

7) Přehněte 30 cm kusy do kroužku a veprostřed prošijte (djete si pozor, aby to skutečně bylo uprostřed a ne posunuté k nějaké straně).8) Složte kroužky do mašličky a prošijte, použijte silnější jehlu a kleště.9) Nejtěžší část: sešijte mašličky do řady za sebe. Nedělejte to naráz, ale postupně, jinak to ani nejde všechno najendou propíchnout.
10) Složte 40 cm kus dle obrázku a našijte na něj mašli.
 

11) Změřte, jak je široká půlka mašle.12) Špendlíkem (bílý) si označte vzdálenost rovnou půlce mašle od konce pásku, kde je zapínání. Následně si od bílého špendlíku odměřte 1/4 obvodu pasu na obě strany a označte je jinými špendlíky (červené).

14) Otočte páske na rub a udělejte čáry tam, kde byly červené špendlíky.15) Od linky k lince našijte 3 řady (méně/více dle šířky stuh) tunýlků z té stuhy, na jejíž jméno si nemůžu vzpomenout.

16) Spínacím špendlíkem protáhněte gumičky. Měly by být o něco kratší, než 1/2 obvodu vašeho pasu.
17) Konce gumičky zafixujte špendlíky.

18) Dvakrát prošijte konce, aby gumička neutekla.19) Srovnejte gumičku, aby nařasená část byla rovnoměrná.
20) Našijte mašli tak, aby její střed ležel na bílém špendlíku.
Hotovo! Lépe vypadají symetrické brože, ale nemusí být nutně kulaté. Ukážu vám několik, s nimiž se mi pásek líbí.


Zezadu:

A preview pátečního "jak ten pásek nosit" článku.
 
S láskou
Víta

11 comments:

 1. Replies
  1. photoshooooooooot? ;D už sme dlouho nic nedělaly.

   Delete
  2. Mohly bychom, pásek jsem už nafotila na samospoušť, ale až se pořádně nakopnu a stvořím něco, co bude stát za to (třeba tu high-low hem sukni), tak bude důvod prolomit tvoje fotografické mlčení. ;)

   Delete
 2. Tak toto je ovšem zcela geniální! (*_*)
  Ten pásek se dá tak skvěle využít v mnoha kombinacích!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuji, jsem ráda, že se líbí. <3 ^^

   Delete
 3. That's an amazing belt, and a very well-written and comprehensive DIY tutorial too. It looks phenomenal with the red coat.
  The Undercover Dress-Up Lover x

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you! I'm really happy that the tutorial is understandable despite my lacking English and crappy descriptive skills. ^^;

   Delete
 4. There are some ideas here that I find amazing and definitely will use ;)
  I also love the fact that you are only using things you already had!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you! Would love to see your take on this ;) And yes, I definitely can't buy new materials until I use up at least half of what I have, otherwise I'd die one day, being suffocated by all the fabrics and ribbons that have piled up. >.>

   Delete