2012/08/29

Croatia: Marine Zoology Excursion


It was my very first time in Croatia, even though it's the no. 1 summer destination for most Czech people. Don't worry, I won't really talk too much.

Byla jsem poprvé v životě v Chorvatsku, což je asi pro Češku poněkud neobvyklé. A nebojte se, tohle nebude moc rozkecaný článek.

Makarska Sumartin
This is the beach just 5 minutes from the camp we stayed in. Our base for sea creatures observing, snorcheling and swimming. As you know, I arrived later than the rest of the group because of RSSA and the "Fish group" (=girls who were in charge of observing fish) showed me what they learnt about snorcheling (I'd never really done it before). When I finally managed to duck-walk into the water and overcome my fear of drowning/being eaten by sharks/being run over by a motor boat/sitting on a sea urchin/getting tangled in sea weed/dissolving, the girls asked me how I was, what did I see underwater etc. My "Eeeer, you know, I just realized I have 5 dioptres" almost caused them drowning because they laughed so hard. So, yeah, obviously, not having contacts does have certain disadvantages.

Tohle je pláž situovaná asi 5 minut chůze od kempu, kde jsme měli základnu pro pozorování mořských hnusů, šnorchlování a plavání. Jak už víte, dorazila jsme o několik dní později kvůli RSSA a moje !rybí skupina" (=skupina holke, co měly na starosti pozorování a zapisování ryb) mi ukazovala zásady správného šnorchlování, jelikož to pro mě bylo téměř poprvé v životě. Když jsem konečně čapo-kachním způsobem slezla do vody a překonala strach z utopení/sežrání žraloky/přejetí motorových člunem/sednutí si na ježovku/zamotání se do mořských řas/rozpuštění se, holky se mě zeptaly, jak mi to jde a  co jsem viděla. Když jsem odvětila, že "mi nedošlo, že mám 5 dioptrií", málem se všechny smíchy utopily.
Yeah, a proof I was there! I got a children's one-piece swimming suit that might be slightly visible under my kaftan, because I was afraid of bikini hindering my fight for survival in dangerous Croatian waters. And because my butt is too big for bikini.

Důkaz, že jsem tam byla! Koupila jsme si dětské jednodílné plavky, které lehce prosvítají pod kaftanem, protože jsem se bála, že by mi bikiny vadily při boji o přežití v nebezpečných chorvatských vodách. A protože můj zadek je na bikiny moc rozměrný.


Sumartin


Rasotica -> Sumartin walk


"Are you really gonna eat us? All of us?" "MUHAHAHA YES, I'M A HUNGRY BIOLOGIST AND I'LL EAT ALL OF YOU, INCLUDING YOUR HEADS." And so I did. (Note: they were already fried anyway.)

"Vážně nás sníš? Všechny?" "MUHEHEHE ANO, JSEM HLADOVÝ BIOLOG A SNÍM VÁS VŠECHNY VČETNĚ HLAVIČEK." A přesně to jsem udělala. (Už byly stejně smažené.)


The aquariums

Pinna nobilis EMPTY SHELL  - NO living Pinna was harmed!!!!

Jedná se o prázdnou schránku, ŽÁDNÁ ŽIVÁ NEBYLA VYLOVENA!!!!


Monochirus hispidus, Solea kleinii


Hippocampus (guttulatus)

It was about to have babies, which the people who brought it to us didn't know :(

Ti lidé, co nám ho přinesli, nevěděli, že bude mít mladé :(


Melicertus kerathurus

Isn't supposed to hang out in that area at all, but I guess he doesn't know that.

Vůbec by se tam přirozeně neměl vyskytovat, ale asi to neví.


SumartinOur caravanMe :)


Garfield Local cat

Místní kočkaSouvenirs

I was really disappointed when I saw Croatian fashion bloggers' street style double page, I thought it looked very boring, not exciting at all. 

Dost mě zklamala dvojstránka s fotkami chorvatských bloggerek, připadaly mi poněkud nudné.Yours truly
Vita

2 comments:

 1. Awww, you should talk more, I think you're funny and you always have something interesting to say!

  I've never been to Croatia even thought it's like THE destination for east Europeans, but most of the time we just went to Spain or the romanian coast... but this looks like a fun trip! Great post and lovely pictures :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you, but I fear I'd become a lot less funny if I talked too much. XD

   I know, this was my first time in Croatia too and I only went because of the uni excursion thing, my parents don't like the coast, so we usually visit other destinations. But I've never been to neither Spain nor Romania, I think I should go sometime!

   Delete