2012/08/27

Casual

Do you think that two weaker outfits together would make a stronger one? I suppose they wouldn't, but I'm still trying if it might work. The first one was for a very productive visit to my local library - I didn't meet Prince Charming, but I got a bunch of awesome dermatology/cosmetology/Erasmus of Rotterdam books.

Myslíte, že dva slabší modely dají dohromady jeden dobrý? Obávám se, že asi ne, ale i tak to zkouším, jestli to náhodou nebude fungovat. První jsem si vzala na návštěvu nedaleké knihovny - sice jsem tam nepotkala prince na bílém koni, ale zato jsem našla horu skvělých knih o kosmetologii/dermatologii/Erasmovi Rotterdamském.
 Dress/šaty: Miso@Republic (second hand)
Belt/pásek: second hand
Pumps/lodičky: from my granny/od babičky (Milano)
Necklace/náhrdelník: borrowed from my mum/půjčený od mamky
Tote bag: DIY, tutorial/návod
Bracelets/náramky: inherited + second hand/zděděné + z druhé ruky
Earrings/náušnice: gift/dárek
Headband/čelenka: F&F


_________________________________________________________________________

If these items were new, they would have cost A LOT of money. But they were second hand, so it was pretty cheap.

Kdyby tyhle věci byly nové, stály by strašně moc peněz, jenže jsou z druhé ruky, tak byly skoro zadarmo.Flowy top/halena: Atelier Donat (second hand, 60 CZK(?))
Shorts/šortky: Versace Jeans Couture(second hand, 40 CZK, they had the hollographic tag and well, everything looked real about them, and they're cheap enough for it to be a possible second hand find/měly holografickou cedulku a všeobecně všechny náležitosti pravých, navíc nejsou tak drahé, aby bylo nemožné je najít v sekáči)
Bracelets/náramky: I Am, second hand, DIY (tutorial/návod)
Sandals/sandály: off brand/neznačkové
Bag/taška: dunno/nevím, jak se ten obchod jmenuje, byla zadarmo k botám kdesi ve Štěrboholském outletovém centru


Yours truly
Vita

4 comments:

  1. Well, I like these outfits, especially the first one, since blue is one of my favorite colors... and I think the length of the dress (or top for the second outfit) is great on you and makes everything a bit younger and more modern. Not everyone can pull this off :)

    ReplyDelete
  2. Hi sweetie! I adore the tote you made for yourself and most of all I love the second look, it is something I would totally use! ;)

    ReplyDelete