2012/06/20

Shills Miss Perfect Pores Hide Primer Review


 

 
Here‘s the promised review! You might remember this primer from my sasa.com review - it was one of the things I ordered with my first purchase. It costs 5.80 USD which is really cheap - however, the tin is enough for approximately two months of daily usage only.

Packaging:
It’s drop-dead cute. I love the pin-up design and the fact it’s in a tin and not in plastic - it’s quite sturdy.Consistency:
The most surprising thing about this primer is the consistency. Most European brand primers are creamy or liquid (and they suck), while this one is solid and has a waxy look. Frankly, when you put it on your fingers, it feels pretty waxy and greasy, but when you put it on your face, this feeling disappears immediately.Ingredients:
Sorry, had no time to check them out. They’re listed on the cover, so if you have the time, you can look at them yourself. I might get to writing about them during the summer, but no promises.

How to:
Cleanse, tone and moisturize.
Take a small bit (see the picture for an estimate) out, let it sit on your fingers for a few seconds and then warm it up between your fingers. If you don’t do this, the primer won’t spread evenly on your face. For this reason, I don’t recommend using the sponge that comes with the product. Then you can put it on your face easily - it doesn’t irritate skin (at least not mine), so I put it also on the under eye area. I only leave out my eyelids, since I have a separate primer for eye shadow. You’ll feel how the primer sets immediately, you don’t have to wait at all. It feels a bit like a BB cream - no greasiness or wetness. Before applying foundation and concealer, wash your hands. Otherwise it will make your make-up more or less solid when still on your hand.


If you’re gonna apply foundation or liquid concealer, don’t smear it - you’ll get the best results if you pat it on gradually. The primer makes the foundation set immediately - if you’d try to smear it, it would create ugly maps. Patting however works perfectly. Even though the foundation is matt and set immediately, I prefer to powder my face a tiny bit. Then continue with your routine however you’re used to do it.

Results:
I absolutely love this primer. As you can see, I’ve used up most of it.


It works with all kinds of foundations - I tried it with 2 BB creams, one normal tinted moisturizer by Oriflame, a Max Factor foundation, a Mincer foundation and also a Vichy one. For some reason, the BB creams are the hardest to apply after it (you really have to pat quickly), my wild guess is that the formulas both have compounds that make the foundation set quickly, so it sets super-fast. But I haven’t had the time to look into it. 


No matter what foundation though, the pores appear a lot smaller and it makes the foundation stay on nearly 24 hours without a single smudge (I tried), in case you use blotting paper and powder during the day.
Without a foundation (with just a concealer and powder), it reduces the appearance of pores as well and it stays on even without touch-ups.
You can see for yourself: the pictures show my skin with just moisturizer (ew, my skin is really bad these days T_T), with the primer (not much difference) and then with my make-up done (foundation: Vichy). It’s quite a difference, right?


 
Summary:
This primer is perfect. I admit to having quite a collection of primers I haven’t used yet, but so far, this one is my favorite for wearing it under foundation. (I prefer tinted ones for wearing them with just powder and concealer.) It’s worth definitely 5/5 points and I really recommend getting this instead of the overpriced primers such as Sephora or L’Oreal ones. It’s also a lot better than the Darmacol ones I’ve tried.   

Yours truly
Vita 
  


Zde je slibovaná recenze! Možná si tento primer pamatujete s mé recenze na sasa.com - byla to jedna z věcí, které jsem si objednala s prnvím nákupem z tohoto obchodu. Stál 5.80 USD, což je velmi dobrá cena - ačkoliv tedy při každodením používání vydrží jen asi 2 měsíce.

Obal:
Je k sežrání. Líbí se mi pin-up styl obalu a plechová krabička, která toho vydrží víc než sklo nebo plast.Konzistence:
Nejpřekvapivější na tomto primeru je jeho konzistence. Většina primerů, které se tady v Evropě prodávají, jako tkeuté nebo krémové (a stojí za houby), zatímco tento je pevný a vypadá jako vosk na vlasy. Upřímně, i na prstech z něj máte poněkud mastný pocit, ale jakmile jej rozetřete na tváři, tento pocit okamžitě zmizí.Složení:
Jsem úplně vypustila. Možná se na něj mrknu v létě, ale nic neslibuji.

Použití:
Vyčistěte pleť, přetřete tonizační vodou a napatlejte krémy a séry dle libosti.
Udloubněte si malý kousek (viz foto), nechte ho chvilinku jen tak na prstech a následně jej mezi nimi rozetřete, aby se rozehřál a lehce zkapalnil. Pokud tohle neuděláte, budete ho jen obtížně nanášet na pleť. Proto také nedoporučuji používat tu houbičku, která je přibalená v plechovce. Nálsedně primer rovnomerně rozetřete po tváři - nedráždí kůži (alespoň tedy mou), takže ho nanáším i pod oči, vynechávám jen víčka, na která používám podkladovou bázi pod oční stíny. Ucítíte, že se prime rhned "usadí" a přestane být mastný. Je to podobný pocit jako po nanesení BB krému. Před nanášením make-upu nebo korektoru si pořádně umyjte ruce. Jinak vám make-up ztuhne více méně ještě na ruce před nanesením.


Pokud plánujete nanášet tekutý korektor nebo make-up, neroztírejte ho. Nejlepší výsledky má jemné, postupné vklepávání. Primer make-up okamžitě "usadí" a pokud byste se jej pokoušeli rozetřít, vnzikly by nehezké mapy. Vklepávání ale funguje skvěle. Ačkoliv je ihned po nanesení make-up matný a dobře držící, radši jej ještě jemně přepudruji. Následně je možné pokračovat tak, jak jste zvyklí.

Výsledky:
Tento primer zbožňuji, což je dobře vidět na tom, kolik jsem ho již spotřebovala.


Funguje se všemi možnými typy podkladů - zkoušela jsem ho s 2 BB krémy, obyčejným tónovacím krémem od Oriflame, make-upem od Max Factor a Mincer a také s jendím od Vichy. Z nějakého důvodu se nejhůře nanáší BB krémy, můj divoký odhad je, že za to mohou všechny ty ryhcle usazující a matující složky, které jsou přítomné v obou, ale ještě jsem si seznam ingrediencí ani pořádně nečetla, takže za tento tip neručím.


Všechny make-upy ale vydržely skoro 24 hodin bez hnutí a póry se netvářily jako moje obvyklé krátery (ano, zkoušela jsem to), pokud člověk použije takové ty savé papírky a přepudrovává během dne.
Pokud na primer nanesete rovnou korektor a pudr, není ani nutné během dne nic opravovat - i tak jsou póry o dost méně viditelné.
Zde vidíte obrázky před (jen s krémem . moje pleť je vážně hrozná), po nanesení primeru (zatím žádná viditelná změna) a s hotovým líčením (velký rozdíl).
 


 
Závěr:
Tento primer je dokonalý - ještě mám sice několik jiných, které jsme nezkoušela, ale zatím u mě jasně věde nad Sephorou, L'Orealem i Dermacolem jakožto primer pod make-up (pod pouhý pudr preferuji tónující). Rozhodně si zaslouží 5/5 hvězdiček a doporučuji jej místo spousty jiných, předražených a mnohem horších.

S láskou
Vita 
  

No comments:

Post a Comment