2012/06/22

Embryonic FlowerEMBRYONIC FLOWER (EMF) is a flower meristem iniciation and identity gene. Which implies that I wore this outfit to my plant physiology exam. Usually, I wouldn't go to an exam wearing crazy things and miniskirts and tight, tiny tops. But first of all, it was a written test and second, one of the lecturers wears miniskirts and see-through tops prety often, so I figured out I could do the same. And believe it or not, people giving most compliments are chemistry students. I gotta remember that.

EMBRYONIC FLOWER (EMF) je gen iniciace a identity květního meristému. Což naznačuje, že jsem tento model vytasila na zkoušku z fyziologie rostlin. Normálně bych si nedovolila přijít ke zkoušce v něčem střeleném, s mikrosukní a maxidekoltem. Ale jednak to byl test, nikoliv ústní zkouška, jednak jedna z přednášejících sama nosí minisukně a odvážnější halenky, tak jsem usoudila, že to nikoho nepohorší. A zajímavé je, že nejvíc komplimentů člověk slyší od lidí z chemie - budu se kolem nich muset poflakovat častěji.  Top: DIY (Burda)
Bow/mašle: handmade gift from a swap/ručně vyrobená mojí swap partnerkou
Skirt/sukně: H&M (second hand)
Belt/pásek: Gate
Tights/punčochy: I Am
Pumps/boty: Mixer
Bag/kabelka: ? (a gift I got with the shoes I bought, I attached a strap from a different bag/dárek k nákupu bot, přidala jsem popruh z jiné kabelky)
Bag accessory/přívěsek na kabelce: second hand Můj Sekáč
Necklace/náhrdelník: Yuki's shop
Rose brooch/brož s růží: DIY
Jacket/bunda: Orsay (I think/teda myslím)
Brooch/brož: DIY
Bracelets/náramky: Šatna second hand + TerranovaDetail:
Yours truly
Vita

8 comments:

 1. No tak tohle je nádhera! Černo-růžová kombinace, ještě kratší sukně a vzorové silonky * * Moc povedený outfit; není divu, žes dostala tolik komplimentů :D

  ReplyDelete
 2. pěkna! :) the girly skirt + the leather jacket is a gorgeous combo! love it!:) I hope you've smashed all your exams with flying colours :)

  ReplyDelete
 3. I love the goth look of it. You actually made the top? wow... I can't believe it, it is so perfect ^^

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you! It's actually really messy, but the blackness conceals all the things I messed up...

   Delete