2012/05/02

Joongmart eBay Seller Detailed Review
Item purchased: 3 Effect BB (30 ml), Lebelage

I participated in an auction for the 3 Effect BB (30 ml) and won it for 5.55 USD

The seller is located in South Korea, which was the first thing that made me trust the authenticity of his items, I always tend to be more skeptical about Korean brands being shipped from Thailand. Then he actually had a disclaimer on the auction page, stating all of his items are genuine (I know, I know, I trust people too much). The information about the BB cream is in English, though almost only Korean on the actual package (which matches the seller’s photo). The smear he presents as the actual color really is the actual color, I appreciate that! He has also general information on BB creams and also short selling conditions.

Shipping:
Shipping was economy and free.
The item arrived on Jan 9th, I won the auction on Dec 27th, it was marked as shipped on 29th - that’s pretty fast (unlike my writing), considering it was around New Year.Packaging:
It came in an plastic envelope, inside which was an air-filled plastic envelope, inside which was a bundle of bubble-wrap, inside which was my bright pink honey, and a free gift - nail stickers with butterflies, very cute!
Item:
I’m not gonna review the product as a BB cream, only the authenticity. I believe it’s authentic. Both the box and the tube are very well made, and the tube’s end was sealed. There are almost no reviews for this cream, so it’s hard to compare. It has a light color, smooth texture and averagely strong make-up smell, a bit fruity, very similar to the smell of many make-ups I own. I’ve been using it for three months now and nothing’s happened to my skin and it works really well and looks great.  
Shipping: 5/5
Packaging: 5/5
Authentic? Most probably yes
Communication: None - I paid, he shipped - no reason to talk, lol
Overall: 5/5 - recommended

Yours truly
Vita

Recenze prodejce joongmart (eBay)

Zakoupený produkt: 3 Effect BB (30 ml), značka Lebelage

Zúčastnila jsem se aukce na ten to BB krém a vyhrála ho za 5,5 USD (cca 110 Kč). Prodejceje z Jižní Koreje, což zvyšuje pravděpodobnost autenticity výrobku, na stránce má prohlášení, že je všechno pravé a tak. Informaci o BB krému má v angličtině, samotné nápisy na krému jsou v korejštině, což se shoduje i s fotkou. V popisu bylo vyfoceno i jak vypadá krém (jakou má konzistenci a barvu), což se dokonale shoduje s realitou. Následuje také krátké info o BB krémech obecně a obchodní podmínky.

Poštovné: 
Poštovné bylo zdarma a jednalo se o obyčejnou zásilku.
Aukci jsme vyhrála 27. Prosince a krém dorazil 9. ledna, což je docela rychlost (na rozdíl od mé rychlosti psaní recenzí).

Balení:
Zásilka přišla v igelitové obálce, uvnitř byla další vzduchem nafouklá igelitová obálka, uvnitř té bylo klubko bublinkové fólie a uprostřed tohoto klubka byl můj krém a dárek k nákupu - samolepky na nehty.
Krém:
Stejně jako minule, nečekejte (zatím) recenzi BB krému jako takového. Myslím si, že ten krém je pravý. Balení vypadá kvalitně, konec tuby byl přelepený fólií. Na tenhle krém nejsou skoro žádné recenze, tak se to těžko porovnává, ale má světlou barvu, jemnou a homogenní konzistenci a průměrný make-upový odér, který je lehce ovocný a připomíná ostatní make-upy, které vlastním. Používám ho již 3 měsíce a moje pleť je v pořádku, navíc dlouho vydrží a vypadá na obličeji dobře.
Závěr:
Poštovné: 5/5
Zabalení: 5/5
Pravé? Ano
Komunikace: nebylo nutné komunikovat
Celkem: 5/5 - doporučuji

S láskou
Víta

  

2 comments:

 1. Hi Vita!
  I had a laugh reading this part: "Communication: None - I paid, he shipped - no reason to talk, lol" I am exactly like that! I wouldn't have the courage to buy online skin products :s I am so nervous with that...

  ReplyDelete
  Replies
  1. :) Yeah, I was nervous too, but it's impossible to buy Asian cosmetics in stores here :(. I think eBay can be a bit tricky, but there are really reliable stores like sasa, so it's safe to buy from them.

   Delete