2012/04/30

Salmon 
I love salmon. Grilled, baked, raw, I could eat it every day. And I think if I was allowed to only keep one color in my closet, I’d pick salmon pink. The great thing about salmon pink is that it doesn’t look so chokingly sweet and infantile - it’s like a mature pink. And I dare to believe it compliments my slightly tan complexion.

Anyway, I’m not sure how well I managed to fake it - it’s not a dress. It’s a shirt and a skirt. You can see the skirt separately on the last photo - it has a wide black waist. I’ve never quite understood why would anyone make a skirt in a light color and then make the waistband black, but they do. So I turned the elastic inside to conceal it (I wanted to be completely salmon, form head to toe) and create the illusion of wearing a dress.

____________________________________________________________________


Miluji lososa. V jakékoliv úpravě - grilovaného, pečeného, syrového, mohla bych ho jíst každý den. A myslím, že kdyby mi někdo oznámil, že ode dneška musím až do konce života nosit jen jednu barvu, vybrala bych si lososovu. Nejlepší na ní je, že nevypadá tak tlamolepově sladce a infantilně - je to taková dospělá růžová. A troufám se domnívat, že vypadá dobře na mojí lehce snědší pleti. 

Nevím, nakolik se mi to podařilo zamaskovat - nejsou to šaty. Je to tričko a sukně. Sukni můžete vidět samostatně na poslední fotce - má široký černý pásek. Nikdy jsme nepochopila, proč někdo vyrobí sukni ve světlé barvě a pak ji našije na černý pásek, ale evidentně to dělá skoro každý. Takže jsem sukni ohrnula tou gumou dovnitř, abych ji zakryla a vytvořila iluzi šatů a byla skutečně jednobarevná.   

Top: Tally Weijl (Germany/Německo)
Skirt/sukně: Atmosphere (second hand - eBay)
Jacket/sáčko: Takko
Pumps/boty: Mixer
Bag/kabelka: Azuro
Ring/prstýnek: handmade by me
Bracelet/náramek: Bijou Brigitte
Necklace/náhrdelník: inherited/zděděný
Earrings/náušnice: Molyvos, Lesvos
Scarf/šálka: second hand
Headband/čleenka: handmade by me, tutorial: 
Bow brooch/mašlička - brož: Rainbow Factory

My underwear and nails were salmon too ;) / Moje prádlo a nehty byly také lososové ;)

A quick tip: If you don't overdo it, sparkly mascara can be worn during the day too - it's gonna brighten up your eyes.

Tip: Ťřpytivou řasenku můžete v mírné vrstvě nosit i přes den, rozzáří vám pohled.

Fooling around with the scarf (and a close-up on the make-up).
Blbnutí se šátkem a make-up zblízka. Detail:


Yours truly
Vita

15 comments:

 1. I love the top and skirt! I love salmon too, as long as it's pastel or not very bright. I guess I'm just a fan of girly colours like salmon, mint green and baby yellow :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks! You're my girl, I love those colors so much as well <3

   Delete
 2. Nádherná barva a překrásný outfit! *_* Sukni mám skoro černou a také má černou gumu, na zabití! :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuju :) Ty gumy jsou nejblbější nápad na světě XD. Kdyby tam alespoň dali bílou >.>

   Delete
 3. Krásná barva a moc Ti sluší! Ono vůbec je to překrásný model a ty doplňky (*_*)
  A taky mě zaujaly střevíčky, jsou úžasné :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Moc děkuji! Ty boty jsou skvělé (Mixer), i celkem pohodlné, jen trochu odírají nohy při delší chůzi :(

   Delete
 4. So cute, and I especially love the outfit when paired with the jacket.

  ReplyDelete
 5. Hi! How are you? I love salmon too, it is one of my favorite colors to wear, I am very pale and salmon always works. I also like the Bijou Brigitte store, they always have quite lovely details with a... lets say it, really light price! I also like the store "Stone", do you like it?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hi! ^^ Yeah, salmon is so universal, it's awesome. Actually, here, Bijou Brigitte is on the slightly more expensive side, I think. I think the bracelet was like 16 E or so... We don't have "Stone" here T___T. The only accessory chains except for Bijou are Claire's and Accessory.

   Delete
 6. Oh dear! Vita, you look so good in salmon pink! I love eating salmon too, especially baked or in sushi :)) In Polish the colour is so similar to "lososovy" - "łososiowy" :D You have gorgeous shoes too.
  I'm so happy I just came across your blog!

  ReplyDelete
  Replies
  1. This comment has been removed by the author.

   Delete
  2. What's with the comments? >.> Anyway, I wanted to say I'm happy to see you here and that the shoe shop where I got the pumps is pretty cool (Mixer), it's totally worth a visit when you come to Prague :)

   Delete
 7. Tuhle barvu mám taky moc ráda. Minulé léto jsem si pořídila lososové šaty (výraznější lososová), ale při každém vytáhnutí ze skříně mi připadají čím dál křiklavější :D
  Moc ti to sluší! Hlavně se mi líbí outfit už se sáčkem a ty boty... to je sen * *

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuji! Ty šaty bych chtěla vidět, doufám, že se v nich někdy vyfotíš :). A boty v tom Mixeru ještě mají, stály tuším 730, což jde.

   Delete