2012/04/09

Happy Easter!


 
Happy Easter girls!

My Easter isn’t very happy because I have to write a horrifying mid-term (more like 2/3) test from “plant physiology” and the amount of information I’m supposed to somehow stuff inside my brain is overwhelming. It makes me feel like I’ll have to study everyday from now on in order to successfully survive the exam period.

Anyway, traditions are traditions. So, girly time! What did you buy/get/craft for yourself for Easter?

I found this stunning dress in a second hand shop and even though it’s supposed to be size 40, it’s not too loose on me, so I happily danced around the shop with it and then victoriously took it home.And I made two rings (which you’ll see on Wednesday) and an Easter phone charm.

DIY time

I) Get some flat charm. I was lucky to have this rabbit from an old Tally Weijl necklace.II) Remove all other parts and with some not too aggressive glue (chemopren is totally not the right choice, but I didn’t have anything else), glue on sparkly things, like rhinestones.
III) Cut small pieces of chain and with jump rings, connect them to rhinestone charms.
IV) When the rabbit dries, put on some clear nail polish to secure the rhinestones in place.
V) When the nail polish dries, connect the rabbit via a jump ring to a piece of chain as well.
VI) Take a big jump ring and use it to put all three chains and a cell phone string together.


Done:

Yours truly
VitaVeselé Velikonoce!

Moje tedy moc veselé nejsou, protože mě ve čtvrtek čeká naprosto děsivý pololetní (spíš tedy 2/3) test z fyziologie rostlin a to množství informací, které bych si měla narvat do mozku, je šílené. Mám z toho pocit, že jestli chci nějak přežít následující zkouškové, budu se asi muset učit dennodenně.

Ale jsou tu i radostnější věci. Tradice se musí dodržovat, takže, holky, co jste si koupily (dostaly, vyrobily) k Velikonocům?

Já jsme objevila v sekáči tyhle dokonalé šaty, a i když je to velikost 40, nejsou mi moc volné, takže jsem s nimi chvíli radostně poskakovala po obchodě a následně si je vítězoslavně odvlekla domů.   A pak jsem si vyrobila dva prstýnky (které uvidíte ve středu) a velikonoční přívěsek na mobil.

Jak si ho ukutit?

I) Sežeňte si nějaký plochý přívěsek. Já naštěstí měla nějaký starý z náhrdelníku z Tally Weijl.II) Odstraňte všechny další součástky náhrdelníku a nějakým neagresivním lepidlem (ne chemoprenem, jako já) nalepte na přívěsek spoustu třpytivých kamínků a dalších kýčovitých věcí.
III) Ucvakněte dva kusy řetízku a pomocí kroužků na ně připevněte přívěsky.
IV) Po zaschnutí lepidla zajíce přetřete průhledným lakem na nehty.
V) Až uschne lak, připevněte zajíce na kus řetízku stejně, jako jste to udělali s přívěsky.
VI) A pak to všechno spolu s takovým tím základním přívěskem na mobil navlékněte na velký kroužek.


Hotovo:


S láskou
Víta

4 comments:

 1. Hello!
  I am not very found of this type of beads(shiny), but the idea is actually really cool to personalize things!

  Do you know how to tighten the dress? I never knew hoe to do that, I wish I knew I am always afraid I'm going to ruin the clothes.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hi!

   Haha, yeah, I guess it's not your style. I think it might work also with a non-frying fabric glued on top of the flat charm, and some wooden beads instead of the sparkly hearts?

   Well, it's actually more like size 38, so I'm gonna wear it as it is and if I need to make it look tighter, I'll put a belt on. But generally, pulling a dress in is really easy, you don't have to be afraid to do it. Either you enlarge the existing seams (copy the seam line), or you can create false seam lines in case there are none to begin with - the best place to put them is approximately 1/3 of the back width from both sides. Just fold the fabric, stitch and then sew on the machine.

   Delete
 2. Aww... teda ty šaty bych si nechala líbit *___* Mám podobné z německého Tallyho, ale znáš to - krajkových šatů nikdy není dost! :D Určitě ti moc sluší.
  Přeju hodně štěstí při testech! Určitě všechny zvládneš :)

  ReplyDelete