2012/10/22

Butterflies Caught in a Spider's WebShame on me for labelling this cutesy outfit with such a sad title, but it was the first thing that popped in my mind when I glimpsed the tights on the photo. Due to light reasons, I have to dress up on the two days when I only have very short lessons that start later in the day, because trying to take outfit pics at 6:30 a.m. is pretty useless, and I'm not a big fan of dressing up in the stuff I wore earlier just to take photos. I mean, my natural tendency is to doll myself up more if I stay at school for the whole day than if I just peek inside it for one lecture. 

Omlouvám se za pochmurný titulek (Motýlci chycení v pavučině), který se moc nehodí k roztomilému modelu, ale byla to první věc, co mi vyskočila v mozku poté, co jsem zahlédla punčochy na fotce. Kvůli světelným podmínkám jsem nucena se fintit po ty dva dny, co ve škole skoro nejsem, protože mi začíná výuka později a tedy se už na obloze vyskytuje něco jako slunce - snaha fotit se v půl sedmé ráno je marná a mě nebaví oblékat se někdy během volných dnů jen proto, abych se vyfotila a zase svlékla. A proč se o tom zmiňuji jako o nepříjemném faktu - obvykle mám přirozenou tendenci se více snažit vypadat k světu ve dny, kdy ve škole trčím od rána do noci, než když jsem tam jen na otočku.


Vita's quick tip: I suppose most people have already figured this out, but it's super easy to use a hairclip as a shawl/scarf clip.

Vítin rychlý tip: Je možné použít sponu do vlasů jako sponu na šátky a šály, ale na to jste už asi přišli.


Skirt/sukně: H&M (Angers)
Cami/košilka: ?
Knit/svetr: Orsay
Coat/kabát: H&M (Angers) 
Necklace/náhrdelník: I am
Bag/kabelka: I'Intemporelle (Angers)
Tights/punčochy: Aldo
Scarf/šála: H&M
Clip/spona: H&M
Earrings/náušnice: DIY
Headband/čelenka: ?
Bracelet/náramek: Bijou Brigitte
Pumps/boty: Mixer


Detail:
Yours truly
Vita

10 comments:

 1. To je takové pěkně roztomilé ^^

  ReplyDelete
 2. Hi Vita! Thank you so much for the tip! :D I would never think of that and it is quite useful! I hope your lessons are going well (:

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks dear! The lessons are quite OK, but the exams and graduate school admissions... TT____TT

   Delete
  2. Ups! Don't worry about the exams, I know that the less we worry, the better result we have. I am sure you are giving your best and it will pay off! Remember when you said you didn't know in my blog about the seed holder? XD I didn't knew what they were until very recently (: they are amazing!

   Delete
 3. Nádhera... Ten svetřík jsem si chtěla v Orsay taky koupit, je skvostný, ale nakonec jsem zamáčkla slzu a radši koupila dárky k Vánocům svým blízkým, takže ho alespoň budu obdivovat na tobě. :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuju. :) Já ho naštěstí dostala jako opožděný dárek k narozeninám, jinak bych ho tam za tu cenu taky asi bývala nechala ležet.

   Delete
 4. Oh this is so perfect. I absolutely adore the colors, and the different types of lace together. And that little bit of the embellished collar peeking out from under the coat, so beautiful! :) ♥

  ReplyDelete