2012/05/07

Elle Fashion Shopping WeekendThis past weekend, there was an event called “Elle Fashion Shopping Weekend”. It means there were tons of coupons for free gifts with a purchase (usually over certain amount of money spent) or XY% off of your purchase. On top of that, you could have your picture taken and let Sephora make-up artists doll you up.
I don’t know if it was because of this event or just a coincidence, but several other shops had special events as well - e.g. in H&M, you had 20% off if spent over 1000 CZK, Sephora had their own 20% off cards and Marrionaud had 25% off, The Body Shop had something as well.
I promised I wouldn’t do shopping updates, but this one is kinda special, because I used Saturday to not only visit Palladium to put the coupons to use, but I also visited a second-hand I’d like to tell you about and a crafts store you should totally visit as well, if you can.
 ___________________________________________

Tento víkend se konal Elle Fashion Shopping Weekend (což tedy dost možná víte). Já jsem v sobotu s kamarádkou oběhla Palladium, kde byla ještě spousta dalších akcí, nezávislých na těch kuponcích z Elle (třeba sleva 20% na nákup nad 1000 Kč v H&M, tuším, že v Marrionaud měli 25% a The Body Shop měl taky nějakou akci).
Slibovala jsem, že nebudu dělat nákupní články, ale tenhle je poněkud zvláštní tím, že bych vám beztak chtěla ukázat úlovky ze Stoklasy (moje nová nejoblíbenější galanterie) a říct vám něco o jednom z mých oblíbených řetězců sekáčů.

1) Sephora
I needed make-up remover (it was a lot more expensive than I thought it was (120 CZK after the sale), I guess I looked at the wrong price tag) and I got an EDT  sample (it smells really nice).  
Potřebovala jsem nový odličovač (byl o dost dražší, než jsme čekala (120 Kč po té slevě) - asi jsme se podívala na špatnou cenovku) a dostala jsem vzorek EDT (voní vážně hezky).


 Rouge in love. I couldn't resist. And I should have resisted. I totally didn't need a new lipstick. It was around 500 CZK after the sale.
Rouge in Love. Neodolala jsem, což jsem měla. Protože jsem rozhodně nepotřebovala novou rtěnku. Vyšla po slevě asi na 500 Kč.


2) Gate
Gate wasn't part of the EFSW, but the bracelet was like 60 CZK and I needed a white girly belt that cost 120 CZK. 
Gate sice nebylo součástí EFSW, ale ten náramek stál jen 60 Kč a bílý roztomilý pásek jsem potřebovala, zvlášť když stál jen 120 Kč.
 

3) H&M
H&M had their own "shop over 1000 CZK, get 20% off". And they had a mint jacket of passable quality. The jacket I have been looking for for like a month. It was 800 CZK after the sale, so I got it.
H&M mělo vlastní akci "nakup nad 1000 Kč a dostaneš 20% slevu". A měli světle zelené sako ucházející kvality. Sako, které sháním už měsíc. Po lsevě vyšlo na 800 Kč, tak jsem si ho koupila.
  

This lovely 6-panel skirt was on sale and I got the 20% off too, so it cost me 320 CZK. It's not very special, but it looks very elegant and since it's a 34 size, it really sits at my natural waist, yay. It has a little bow detail on the front.
Tato šestidílná sukně už ve slevě byla, po té další mě vyšla na 320 Kč. Není vyloženě zvláštní, ale je elegantní a díky tomu, že je to třicet čtyřka, sedí přesně v pase. Má malou mašličku vepředu <3.
 

"Můj Sekáč" is a great chain of second hands. They're on the cheap side and they have regular sales as well. Some stores sell clothes by the kg, some have a set price per piece. It's one of the stores where you have to digg through a lot of junk to find treasures, but it's real fun and usually wort it. Just look what I got in barely half an hour!
Síť "Můj Sekáč" je jedna z mých nejoblíbenějších vůbec. Patří mezi ty levnější sekáče a navíc mají pravidelné slevy. Některé prodejny prodávají oblečení na kila, jiná mají nastavenou cenu za kus. Je to jeden z těch obchodů, kde se musíte porhrabat spoustou krámů, abyste našli poklady, ale je to zábava a skoro vždycky to sotjí za to, jen se podívejte, co jsme vyhrabala já ani ne za půl hodiny!

A Mango jacket for 40 CZK. They had an event "every jacket and knit for 40 CZK". It looks like new!
Sako z Manga za 40 Kč (měli akci "saka a svetry za 40 Kč". Vypadá jako nové!
 

Another jacket, some Polish brand, 40 CZK.
Další sako od nějaké polské značky, taktéž za 40 Kč.
 

An H&M jumpsuit for 70 CZK. It has tiny black polka dots. So cute <3
Overal z H&M za 70 Kč, je neuvěřitelně roztomilý. <3


 A lace top for 40 CZK.
Krajkový top za 40 Kč.
 

4) The Body Shop
I'm addicted to their body butters, but they're so expensive! So I used this opportunity to get one with 20% off.
Jsem závislá na jejich tělových máslech, ale jsou strašně drahé, tak mě to s tou 20% slevou alespoň nebolelo tolik. 
   

5) Yves Rocher
You got 45% off of one product and a free gift. Just beware, it didn't include most of their body care products (they have a green dot on them).  The first tube is the gift.
Dostali jste slevu 45% na jeden produkt (jen nesměl být označený jejich pověstným zeleným puntíkem) a k tomu malý dárek. Ten krém na následující fotce je onen dárek.
 

I got a cleansing mask, it came to about 60 CZK after the sale.
Koupila jsem si pleťovou čistící masku, vyšla asi na 60 Kč po slevě,
 

I went to see their relatively new shop in Holešovice, it's amazing. Really cheap, they have tons of cool stuff and the shop itself is really neat and pretty. You get a bag with a purchase over 500 CZK.
Byla jsem se mrknout ve Stoklasovi v Holešovicích, je to tam vážně skvělé. Obchod je moc hezký a uklizený, mají tam spoustu krásných a levných věcí. K nákupu za 500 Kč dostanete tašku. :) 


Bracelets for re-vamping - 38 or 47 CZK each.
Náramky na kutění po 38 nebo 47 Kč.
 

And some more for 19 CZK.
A další po 19 Kč.
 

Cameos for 15 CZK and clip-ons for 21 CZK.
Kameje po 15 Kč a klipsy za 21. Měli jen tyhle barvy kamejí.
 

HAT! I actually put a scarf on it and wore it right away XD.
KLOBOUK! Hned sjem na něj uvázala šátek a narazila si ho na hlavu XD.
 

Oh, and I had 10% off coupon for Stoklasa.
A měla jsem 10% slevový kupónek.

Anyway, guys, I'm not trying to brag. I gotta study my butt off to deserve all I've bought. And, I kight only psot twoce a week (Mo + Fri), since the exams are scary. Sorry T____T.

Každopádně se nesnažím se nějak vychloubat, budu muset šprtat do vyčerpání, abych si to všechno zasloužila... A možná teď budu přispívat jen dvakrát týdně, neb zkoušky jsou děsivé (Po + Pá). Omlouvám se T___T.   

Yours truly
Vita

7 comments:

 1. I love love love the jackets! I'm a jacket girl :D and lace is awesome too! 'some Polish brand' made me laugh :)) your blog rocks!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Oh, sorry! I didn't mean it in a bad way, it just says it was made in Poland... I checked the name and it's by "Sobora".

   Delete
 2. Sweety, good luck with the exams! I'm in that boat too :P
  I think you did very well to go and spoil yourself and the things are all adorable! I am a body shop body butters too :D I love the karité one, it is amazing! And the hat... I love hats this is so so so cute for the summer!
  Have a nice day!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hi! Oh, than good luck to you too! Hopefully we'll have it all done soon so that we can enjoy some well-deserved rest :)
   Thank you ^^

   Delete
 3. Unquеѕtionably believe thаt which уou
  stated. Үour favorite reason ѕeemed tο be οn thе іntеrnet the easiеst thing to be aware of.

  I say to you, I definitеly get irkеd whіlе рeοple consider worгieѕ that they јust
  do nοt know аbout. You manageԁ to hit the nail upon thе toр and also ԁefinеd
  οut thе wholе thing without haѵing side effect ,
  people can take a signal. Will probablу
  be baсk tо get more. Thanks
  Feel free to surf my web blog :: online mortgage broker

  ReplyDelete
 4. Your ωау of еxрlаining thе
  ωhоle thing in this post is in fact fаstiԁіous, all be сapable оf effοrtlessly be
  aware оf it, Thanks a lоt.
  Here is my web blog : pikavippii

  ReplyDelete
 5. What a data оf un-ambiguitу and ρгeserѵeness оf valuable
  knoωledge abοut unрrеdіcted feеlings.
  Feel free to visit my blog - pikavippi

  ReplyDelete