2012/04/20

In came the little girl in red
Skirt/sukně: handmade by my mum/ušitá mamkou
Top: C&A
Scarf/šátek: gift/dárek
Bracelet/náramek: second hand
Cat/kočka: A result of my crazy experiments in the lab./Výsledek mých šílených experimentů v laboratoři.This skirt is meant to be sailor-style. In Burda, they had a photo of the skirt with a white and dark blue (stripes, of course) crop top. But I think I managed to come up with two outfits that don't imply I'm a hostess at a riverboat on Vltava - this is one of them.
On, and now that I look at it - my current sbed sheet has orange batik on it. I know, it's desperately out, but whatevs, it was the first one I found when I needed to hcnage it. So, nothing's spilled on it.

Tahle sukně je určená k tomu, aby se nosila v námořnickém stylu. V Burdě ji měli vyfocenou s bílo-tmavě modře pruhovaným krátkým tričkem. Ale myslím, že jsem vymyslela dva komplety, které nenaznačují, že si přivydělávám jako hosteska na parníku na Vltavě - tohle je jeden z nich.
A, abyste si nemysleli, že jsem čuně - na tom vykukujícím prostěradle je oranžová batika, žádné fleky od džusu nebo tak něco.

10 comments:

 1. Very cute outfit. And what an adorable cat you have :)

  ReplyDelete
 2. So cute ♥ Do you have a jacket to go with it or use it just the way it is ?(:
  And your mom is very talented!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you! I wore it with a short polkadot cardigan and a spring coat, because the weather got really chilly after I dressed up T___T.

   Delete
 3. Číča je roztomilá. ^^ A sukně se mi moc líbí. :) Já osobně bych si k ní sice vzala jinou halenku, ale tobě to takhle sluší. :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuji :) S halenkami/topy k téhle sukni je to dost těžké, skoro nic k tomu nejde :(

   Delete
 4. Moc pěkný outfit, sálá z něj taková rozverná letní atmosféra. *_*

  ReplyDelete