2013/01/25

Review: LeBelage BB Cream


 


You might (or maybe not) remember that I got it on eBay some time ago, and it’s been very puzzling. I mean, LeBelage, when googled, only gives you links for eBay, alibaba and blog reviews. It kind of seems like it’s not even a real brand? Yet the BB cream is pretty good, absolutely not like the off brand foundations from China I’ve seen in suspicious stores. Does anyone know more about this?Anyway, let’s start.
The color and consistency is very similar to the Hot Pink Skin79 BB cream - here are pics with a blob of the cream and a blob made to disappear - as you can see, it connects really well with my natural tone. I think the color on the bottom of my forearm is the most similar to my face. 1) I haven’t had any allergic reaction to it, but TBH, my skin isn’t very sensitive (just dry), and I don’t remember ever having weird reactions to cosmetics.

2) A little goes a long way - you only need a peanut sized amount to cover your whole face and a bit of neck (unless you have super-big head, lol).

3) It has more coverage than the Hot Pink BB cream, and it makes you face about 1 - 2 shades paler. Here are weird pictures of me (I do my hair after make-up XD) before applying the cream and after applying it, it covered some little blemishes I had and also redness around the nose. 


4) It doesn’t stay on that great, but probably half a day without any changes, and slight deterioration in the second half of the day.

5) It makes dry skin appear even more flakey in the afternoon/evening.


Overall, if the brand itself wasn’t kinda suspicious, I’d happily buy it again, I mean, it doesn’t stay as well as Skin79, but it covers more. But since I have no idea what’s inside it, I’d rather not (not that I couldn’t try to find out, but it would be a lot more difficult than simply getting a cream from a respectable company).

BTW, the exam I took yesterday was extremely weird, I'll let you know how it turned out on Monday, since I'm supposed to get my grade today or tomorrow. I'm always frustrated when the test asks things that weren't taught (and weren't emphasized in the books either) or when the questions are hard to understand (= you have no idea what the prof wants to hear, because it's phrased in such a weird way). It just makes you feel like you spent 16 hours a day studying for nothing. Well, at least I broadened my database of weird tests I might encounter in the future. But I'll make sure to avoid any other subject taught by the same person I guess. OMG I GOT AN A.Yours truly
Vita

________________________

Možná si pamatuje (nebo taky ne), že jsme si tenhle BB cream koupila před časem na eBay. Je poněkud zvláštní, protože když googlíte LeBelage, dostanete jen odkazy na eBay, alibabu a recenze na blozích - jako by to ani nebyla skutečná značka. Přitom je ten BB cream ale dobrý, rozhodně lepší, než „no name“ make-upy z Číny v pochybných obchodech. Nevíte o tom náhodou někdo něco?Ale k samotné recenzi:
Barva a konzistence je hodně podobná Hot Pink BB creamu od Skin79 - zde jsou fotky s ďubkou krému a rozetřenou ďubkou krému, jak vidíte, celkem dobře to splývá s mou přirozenou barvou kůže, alespoň mi tedy připadá, že barva spodní strany mého předloktí je nejpodobnější barvě mého obličeje. 1) Krém mi nezpůsobil žádnou alergii, na druhou stranu ale nemám nijak citlivou (jen suchou jako Sahara) kůži a vlastně si nepamatuji, že bych se vůbec kdy po nějaké kosmetice osypala.

2) Stačí jen malá troška (cca o velikosti buráku), abyste pokryli celý obličej i kousek krku (pokud nemáte enormně velkou hlavu XD).

3) Kryje o něco víc než Hot Pink bb cream a zesvětlí odstín pleti tak o 1-2 stupně. Zde se můžete nechat vyděsit divnými fotkami mě před a po (mimo jiné proto, že si vlasy dělám až po nalíčení XD) - krém zakryl nějaké nedokonalosti (aka pupínky a podobnou havěť) a načervenalé zbarvení kůže kolem nosu. 

4) Nevydrží tak dlouho a dobře jako Hot Pink BB cream - cca půl dne se drží celkem udatně, ale v druhé půlce už to s ním jde od desíti k pěti.

5) Odpoledne/večer zvýrazní suché šupinky kůže.

Celkově, kdyby původ krému nebyl tak podezřelý, bych si jej klidně koupila znova, i když nevydrží tak dlouho, kryje lépe než Hot Pink a přitom jej stačí velmi malá vrstva. Ale takhle jej asi znovu objednávat nebudu, protože nevím, co v něm je (Ne že by se to nedalo zjistit, ale bylo by to o dost náročnější, než si prostě koupit krém od známé značky).

Ten test byl vážně divný. V pondělí se pochlubím/si postěžuji, dle výsledku, který by měl přijít dnes nebo zítra. Vážně nesnáším testy, které se ptají na věci, co se nezdůrazňovaly ani na přednáškách, ani v doporučené literatuře. Pak má člověk pocit, že vážně zbytečně ztratil týden života, kdy si rval do hlavy podružné informace 16 hodin denně. A taky nesnáším, když "test, nad nímž musíte přemýšlet" znamená, že člověk přemýšlí nad tím, co ta divně zformulovaná věta znamená, navíc v šibeničním časovém limitu. No, alespoň jsem si rozšířila databázi divných testů, které mě potenciálně v budoucnu mohou potkat. Ale pro jistotu se obloukem vyhnu všemu, co učí ten samý člověk. OMG MÁM JEDNIČKU.S láskou

Víta

13 comments:

 1. Tak bych někdy chtěla vyzkoušet nějaký asijský BB cream. Teď jsem vyzkoušela další z těch západních katastrof (od L'Oreal) a byla jsem zářivě oranžová. ˘_˘"

  Btw, gratulace k jedničce! :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Děkuju :) Jo, ty Evropské jsem radši ani nezkoušela... >.<

   Delete
 2. congratulations on the A! :) the BB cream seems really good. I've tried only one which had absolutely no effect on my skin and I lost hope for any BB creams or even foundations :/ I'm quite clueless about how to look for a good one. and my skin is also horribly dry :/

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you! My skin is dry as well, but it's better with BB creams than with usual foundations I think.

   Delete
 3. That looks like a really great product! Thanks for the review!

  callmemaddie.blogspot.com

  ReplyDelete
 4. Here is the website for Lebelage: http://www.lebelagecos.com/
  It's in Korean, but maybe that will make you feel better about this product ^^

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you! I can't believe I wasn't able to find the website before. ^^;

   Delete
 5. تتميز مؤسسة ابراج دبي ان يوجد بها شركة تنظيف بالدمام والتي تتميز بالكثير من الخدمات العامة والخاصة في تنظيف المنازل وانها تعمل علي استخدام احدث الطرق الممكنة والمستخدمة في طرق النظافة الجيدة .
  http://abraj-dubai.net/%D8%B4%D8%B1%D9%83%D8%A9-%D8%AA%D9%86%D8%B8%D9%8A%D9%81-%D8%A8%D8%A7%D9%84%D8%AF%D9%85%D8%A7%D9%85/

  ReplyDelete