2012/11/28

Goody Two-ShoesThis outfit reminds me of a college jacket without the actual jacket. I wore a T-shirt over my beloved navy dress, and rolled the sleeves of the dress up, so that it looked more like a part of the shirt's sleeves. It's hard to tell from the distance, but the heart brooch matches my heart earrings, those I made a little while ago. I should have worn a scarf though, since my neck has been hurting a bit since I wore this.

Tento model mi připomíná takové ty univerzitní bundy, až na to, že se v něm žádná taková bunda nevyskytuje. Oblékla jsem si tričko přes svoje oblíbené tmavě modré šaty a vyrolovala jejich rukávy, aby vypadaly, že patří k tomu tričku. Je to asi dost těžko rozeznatelné takhle na dálku, ale ta srdíčková brož ladí s těmi srdíčkovými náušnicemi, co jsem nedávno vyráběla. Měla jsem si ovšem vzít šálu, protože můj krk se ode dne, kdy jsem takhle vyrazila, necítí zrovna dobře.Dress/šaty: Miso@Republic (second hand, eBay)
T-shirt/tričko: off-brand/neznačkové
Brooch + earrings/brož a náušnice: DIY
Boots/boty: Deichman
Coat/kabát: F&F
Bag/kabelka: Parfois
Belt/pásek: second handThis coat is actually A-line shaped, but I realized I could make it more versatile by not buttoning it down and making it waist-hugging by belting it. Also, the shoes I just bought are awesome - soft, comfy and they match this coat perfectly. Not to mention, I can wear them about a zillion ways, I'll definitelly make a post about making shoes more versatile sometime later.

Tento kabát je ve skutenčosti áčkový, ale nedávno mi došlo, že je možné jej nosit na více způsobů - stačí ho místo zapnutí magnetů přepásat a změnit tak siluetu. A mimochodem, ty boty, které jsem si nedávno koupila, jsou dokonalé - měkoučké, pohodlné a skvěle ladí k tomuto kabátu. Navíc se dají nosit na milion způsobů, určitě o tom někdy napíšu víc. 

Yours truly
Vita

4 comments: