2012/03/09

Winter FairyI realized I have a photo shoot I think I haven’t posted yet (even on my previous blog) that matches my March theme perfectly. We called it “Winter Fairy” with Asinx and it was supposed to portray the end of winter, as the spring is coming. Eh, OK, it was mainly supposed to show off my prom dress.
I admit that back then (= 2 years ago), I was really proud of the dress. It took me around 50 hours to make it, and I was supposed to spend those 50 hours preparing for the regional round of Chemistry Olympiad. If I did that, I might have had a better score (and been forced to go to my prom naked, since the prom was one day before the competition took place). I used a modified Burda pattern for the bodice and did a circle skirt. My mum got those fabrics a long time ago, on sale. The bodice is made from a PES fabric that pretended to be brocade, the skirt and lining are a cheap PES satin, and the “wings” are from an equally cheap chiffon.The issue was, I kept loosing weight during my graduation year, so by the time I finished the bodice, it was already too big T___T. The sewing is definitely not the most perfect thing I’ve done, but I really spent a lot of time on the embroidery. I cut out Venice lace shapes, painted them and put them on the dress (waist and neckline), and embroidered it with beads and sequins. There’s lacing on the back and a long ruffle. Oh, and ribbons.So, the main reason I’m not so in love with the dress now is the taste level. Back then, I thought it was really cool to put everything on the dress. I mean, seriously, ribbons? I don’t hate the dress, and I kind of think it was a pretty OK dress for my prom - everyone loved it, and it stood out. But the main reason why I haven’t gone to my uni’s balls is that I haven’t had the time to make a new, more modest and tasteful dress, and I’m embarrassed to go in this one. Oh, and I don’t have a partner to dance with. But it’s the lacking dress mostly.  


My crazy nails to match the dress:


All photos by Asinx

Yours truly
Vita


Česká verze

Došlo mi, že mám stále ve složkách jednu fotografickou seanci, kterou jsme zatím nezveřejnila (ani na minulém blogu), a která se skvěle hodí k březnovému tématu. Nazvali jsme ji s Asinx „Zimní víla“, protože měla zobrazovat konec zimy a přicházející jaro. Um, dobře, měla zobrazovat především moje šaty na maturitní ples.Přiznávám, že tehdy (= před 2 roky) jsem na ty šaty byla ohromně pyšná. Ušít je mi trvalo cca 50 hodin, a to jsme je bývala měla strávit přípravou na krajské kolo Chemické olympiády. Kdybych to bývala udělala, tak jsem mohla mít lepší skóre a musela bych jít na maturitám nahá, protože krajské kolo bylo den po něm. Na vršek jsem použila upravený střih z Burdy, sukně je prachobyčejná kolová. Mamka ty látky sehnala kdysi dávno ve slevě. Vršek je z polyesteru, který se tváří jako brokát, sukně a podšívka jsou z levného polyesterového saténu a „křídla“ ze stejně laciného šifonu.Velkým problémem bylo, že jsem během roku konstantně hubla, takže než jsem ty šaty došila, byly mi poněkud velké T___T. Technicky mají k dokonalosti hodně daleko, ale na výšivce jsem strávila moře času. Vystříhala jsem horu motivů z benátské/irské krajky, nabarvila je a našila na šaty (výstřih a pas) a doplnila našitím korálků a flitrů. A na boku je šněrování a dlouhý volán. Jo, a stuhy.Tudíž hlavní důvod, proč už ty šaty tak nezbožňuji, je ten, že jsou poněkud nevkusné. tehdy mi připadalo jako skvělý nápad na ně naplácat všechno, co se dalo. Včetně těch stuh. Ne, že bych ty šaty vyloženě nenáviděla, navíc pro maturitám byly, myslím, vhodné - všem se líbily a mezi ostatními šaty vypadaly originálně. Ale jeden z důvodů, proč jsme zatím nikdy nešla na fakultní ples, je nedostatek času ke stvoření sofistikovanějších šatů a v těchto se stydím tam jít. A taky nemám tanečníka. Ale hlavně jde o ty šaty.  


Moje šílené nehty, ladící se šaty:


Autorkou všech fotek je Asinx

S láskou
Víta
 

2 comments:

  1. Hello again! So I'm very interested in one thing... Do you take your own pictures? They are really awesome, what I like the most is that one can trully see you unique style! :D

    ReplyDelete
  2. Thank you! Actually, these pictures were taken by my friend, who's a talented photographer. Basically, the pics that have her tag (the octopus and Asinx) are hers, the others are mine. (Except for this shot, I used two of her pics without the tag.) So far the Armani-inspired dress and this one featured her pics, while the outfit and craft posts had mostly mine.

    ReplyDelete