2012/02/10

Decora/Fairy Kei/Oshare Kei/Generally Cute-Friendly Handbag Tutorial This is one of the bags that I'm definitely not going to use, since it's not my style... I hope it'll find new home during a future giveaway...

Sewing on ruffles

This comes after step 5 of the basic tutorial.

I) Fold rectangles of tulle/fabric or lace so that the right sides are facing each other; and sew the ends together.
II) Gather the tulle/fabric/lace so that the circumference is the same as that of the bag.   

III) Baste on the bag so that the ruffle is placed the same way it should be when the bag is done - that means the wrong side facing the right side of the bag (you see both right sides on top), and the longer part of the ruffle will be pointing towards the bottom.

IV) Continue with step 6 from the basic tutorial
V) After step 12, iron or baste the lining and the upper fabric around the zipper to make it lay down. Sew through, you can also sew a trim or ribbon on.

 
Sewing on loops

This is step 3 of the basic tutorial.

I) Cut some cute motifs from the fabric and let approximately 1,5 cm (3/4 in) as “seam allowance” around them. Iron them on pieces of thick iron-on fabric. Then cut them out with leaving around 2 mm (0,1 in) fabric.


II) Cut small pieces of ribbons (8 - 10 cm/around 3 - 4 in). Fold them and pin them on a piece of the lining so that the loop points to the future bottom. Pin the appliqué over the ribbon.

III) In hand use the backstitch to sew on the appliqués; you can use a contrasting thread. Secure the ribbon as well.

Finished Bag:

The inner loops in action:
(Duck keychain, handmade cell phone chain, H&M lipgloss)

How would the owner wear it?
(GLB Extra Issue 1, Kera, Japanese Schoolgirl Inferno, Plastic brooch from egl_comm_sales, Bow from Rainbow Factory, Another brooch handmade by my mum, Watch from a CC, Pearl necklaces from a Vietnamese shop) Fabric detail:
Yours truly,
Vita

Česká verze

Český návod je publikovaný v Poisoned Alice pod písmenem 2C. Zde je tedy pouze návod na vnitřní poutka, dodatečně fotografie a pár informací:
Všechny látky pochází z galanterie Mráz na Letné, konkrétně ta s muffiny je z kolekce Henryho Millera. Tyly mají u podšívek, kdybyste je tam marně hledali :)

Poutka:

I) Vystřihněte z látky hezké motivy (nechte kolem nich cca 1,5 cm okraj) a nažehlete je na kousky zažehlovacího vlizelínu. Obstřihněte v odstupu cca 2 mm.


II) Ustřihněte si malé kousky stužek (kolem 8 - 10 cm). Na podšívkový díl našpendlete přeloženou stužku a přes ni vystřižený motiv.

III) V ruce přišijte zadním stehem podél okraje motivu, můžete použít kontrastně barevné nitě.
 

Tohle je jeden z tote bagů, které si rozhodně nechávat nebudu, tak doufám, že se udá v průběhu nějaké budoucí giveaway :)


Vnitřní poutka v akci:
Zleva doprava: přívěsek na klíče s kdákající kačenkou, přívěsek na mobil (handmade) a lesk na rty (H&M)

 Jak by mohl vypadat tote bag dívky, která si ho pořídila...
(KERA, GLB Extra Issue 1, Japanese Schoolgirl Inferno, perlové náhrdelníky od Vietnamců, mašlička od Sariel - Rainbow Factory, plastová brož z EGL_comm_sales, druhá brož vyrobená mamkou, hodinky z CC Sariel)Detail látky:

S Láskou
Víta

6 comments:

  1. Roztomilé. ^^ Na věci s potiskem sice nejsem, ale myslím, že se to bude určitě líbit. :) Mě osobně jako první napadlo "pouť, cukrárna, cukrová vata, ..." ^^

    ReplyDelete
    Replies
    1. Děkuju, vidíš, cukrová vata mě nenapadla, ale ten tyl to vlastně trochu evokuje... Eh, teď jsem na ní dostala chuť :)

      Delete